Let’s travel together.

Atina Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 5 Yer!

0 66

Atina, Yunanistan’ın en çok turist alan şehirlerinden bir tanesi. Son zamanlarda Türkiye ile arasındaki soğukluğun düzelmesi ile beraber ülkemizden de pek çok sayıda ziyaretçi almaya başladı bile. Tarihi ve kültrel açıdan oldukça zengin bir şehir olan Atina, National Archaeological Museum ile de epey bir ziyaretçi akınına ev sahipliği yapıyor. Bu yazımızda yaz tatili için seyahat edecek bir yerler arıyorsanız size Atina’yı önereceğim. Öncelikle Atina’nın en güzel 5 yeri listemde sırasıyla şu maddelere değineceğim.

Atina’da gezilip görülmesi gereken yerler:

    1. Plaka
    2. National Archaeological Museum
    3. Monastiraki
    4. Ulusal Bahçe
    5. Bizans ve Hristiyan Müzesi

1. Plaka | Atina

Atina | Plaka
Atina | Plaka

Atina gezilecek yerler listenizi hazırlarken Plaka’yı mutlaka bu şehre dahil etmelisiniz. Kentin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Plaka, eğlence ve yeme-içme mekanları ile de oldukça meşhur. “Atina’da nerede kalınır?” sorusuna cevap arıyorsanız eğer Plaka yine mantıklı bir seçim olacaktır.

Ayrıca Akropolis’e çok yakın bir konumda bulunan bölge motorlu taşıt trafiğine de kapalı olduğu için oradaki kültürel ve tarihi hazineleri çok rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz. Hem sakin bir kafayla hayaller kuracağınız hem de içinde bulunduğunuz anı yaşayabileceğiniz harika bir yerdir Plaka.

2. National Archaeological Museum

National Archaeological Museum
National Archaeological Museum

Plaka’yı güzelce gezdikten sonra Atina’da gezilecek yerler listenizin ikinci sırasına geçerek rotanızı Akropolis ve Parthenon’a çevirebilirsiniz. National Archaeological Museum, günümüzden yaklaşık 2400 yıl önce inşa edilmiş biryapı ve bünyesinde onlarca tapınak ve kamu binasından oluşuyor. Aynı zamanda harika bir Atina manzarasına bakan National Archaeological Museum, kentin en yüksek noktasında bulunuyor. 

National Archaeological Museum
National Archaeological Museum

Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız kentin en yüksek noktasından harika fotoğraflar da çekebilirsiniz. Sanırım 2020 yılında oralara yakın bir yerlere yamaç paraşütü etkinlik alanı da açılacak. Ben daha önce Muğla’da yamaç paraşütü yaptım. Atina’nın eşsiz manzarasına uçmak çok daha başka olacaktır.

3. Monastiraki | Atina

Atina | Monastiraki
Atina | Monastiraki

Türkçe’de “Küçük Manastır” anlamına gelen Monastiraki, Atina’nın en çok ziyaretçi alan alışveriş bölgelerinden bir tanesi. Ancak elbette insanlar sadece alışveriş yapmaya gitmiyor. Tarihi ve kültürel dokusuyla da insanların ilgisini çeken Monastiraki, daha çok butik mağazaları ile biliniyor. Küçük Manastır’da Osmanlı dönemi yapıları ve Antik Yunan’dan kalma arkeolojik alanlar yer alıyor.

Eğer arkeolojiye, tarihe ve farklı kültürlere meraklıysanız Monastiraki harika bir seçenek olabilir. Ayrıca kendinize Yunanistan tarzından harika kıyafetler de alabilirsiniz. Ben farklı kültürlerden kıyafetler almayı çok seviyorum. Türkiye’ye döndüğümde giydiğim zaman anılarım ve aslında koca bir dünyanın parçası olduğum aklıma geliyor.

4. Ulusal Bahçe | Atina

Atina Ulusal Bahçe
Atina Ulusal Bahçe

160 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Ulusal Bahçe, 1836 yılında Yunanistan Kraliçesi Amalia’nın emri ile kurulmuş. Atina’nın en büyük yeşil alanı olarak bilinen Ulusal Bahçe, 1923 yılında halk açıldıktan sonra şimdiki adıyla çok meşhur ve kutsal bir alan haline gelmiş ve anılmaya başlanmış. Sıcak yaz günlerinde biraz olsun dinlenmek ve yemyeşil yollar ile doğanın içinde kaybolmak istiyorsanız Ulusal Bahçe çok iyi bir seçenek olabilir. Ulusal Bahçe’de su kuşlarının da bulunduğu minik şirin bir gölet de mevcut.

5. Bizans ve Hristiyan Müzesi

1914 yılında aktif hale gelen Bizans ve Hristiyan Müzesi 4. ile 20. yüzyıllar arasındaki tüm tarihi dokusunu korumayı başarmış muazzam bir müze. 1848’de inşa edilmiş olan müze Bizans stili bir villanın bünyesinde bulunuyor. İçinde yaklaşık 25 bin kalıcı parça barındıran bu müze her yüzyıla ait parçalarıyla adeta bir zaman tüneli koleksiyonu gibi.

Müzede sergilenen koleksiyonun gezilen ilk bölümü, antik zamanların Bizans Dönemi’ne kadar uzanan zamana ışık tutan nesneleri barındırıyor. Müzenin sadece bu kısmı bile gezilip görülmeye ve yaşanan yüzyılları hissetmeye değer. Atina gezilecek yerler listemiz şimdilik bu kadar. Bir sonraki rehber niteliğinde yazılarımda görüşmek üzere.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.