Let’s travel together.

Arnavutluk Gezi Rehberi | Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

0 12

Arnavutluk ‘a daha öncesinde Vizesiz Avrupa Ülkeleri listemizde değinmiştik. Adriyatik denizine sınır, güneyde eşsiz güzellikleriyle Yunanistan ve Karadağ, doğuda ise Makedonya ‘sı ile harika bir konumda bulunan Arnavutluk, balkanların en eski toplumuna ev sahipliği yapıyor. Türkiye’ye göre 1 saat geri olan bu harika ülke, %70 Müslüman, %20 Ortodoks ve %10 Katoliklerden oluşuyor. Hem tarihi hem de kültürel anlamda gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunan Arnavutluk’a bugün Arnavutluk gezi rehberi tadında değineceğim.

Arnavutluk Gezilecek Yerler

Arnavutluk, yüzyılların tarihini birçok şehriyle bünyesinde barındırıyor. Aslında Arnavutluk pek fazla ziyaretçi almıyor. Sadece ülkeyi ve güzelliğini bilen bazı meraklılar gelip görüyor. Daha önceki yazılarımızda Arnavutluk’un Tiran şehriyle bilindiğine dair bir yazı yazmıştık. Buna istinaden ilk maddemize Tiran ile başlamak isterim.

1. Tiran

Tiran / Arnavutluk
Tiran / Arnavutluk

Tiran Arnavutluk’un başkenti ve ülkenin en önemli caddelerinden bir tanesine sahip. Vatan Şehitleri Caddesi boylu boyunca Parlamento, Tiran Üniversitesi ve Başbakanlık Binası yer alıyor. Ayrıca şehir sokaklarını gezerken de adeta zamanda geçmişe gitmişsiniz gibi hissettiriyor. Ancak şehrin meydanında bulunan Ethem Bey Camii ve İskender Bey Heykeli o güzel sokaklardan çıkıp görmeniz gereken en nadide eserler arasında yer alıyor.

Resimleriyle ünlü olan Ethem Bey Camii, Tiran’ın en çok ziyaretçi alan eseri olarak biliniyor. Ayrıca Lena Nehri’nin yakınından yapacağınız yürüyüşte Osmanlı Kalesi’ne ait kalıntılar görmeniz de olası olacak.

2. Berat / Arnavutluk

Berat
Berat

Ben Berat’ı Tiran’dan daha fazla sevmiştim. Çünkü ben tarihi yerleri gezmeyi ve eski zamanların hissini yakalamayı çok daha fazla seviyorum. Bu yüzden Osmanlı İmparatorluğu’nun beş asır boyunca hüküm sürdüğü Berat tarihi evleri ile aşırı ilgimi çekiyor. Modernizmi de severim ama ben gelecekten çok geçmişi merak ediyorum.

Şehir sizi muhteşem bir manzarayla karşılıyor. Manzaranın bir yakasında Müslüman, diğer yakasında ise Hristiyan mahallelerinin birbirlerinden ne kadar farklı göründüğünü anlıyorsunuz. Bu iki farklı kültürün ortasından da Osumi Nehri geçiyor. Eğer bana “Biz hangi sokakları gezelim?” derseniz size “Berat Kalesi’nin etekleri” derim.

3. Kruja

Kruja / Arnavutluk
Kruja / Arnavutluk

Kruja, Kruja Dağları’nın batı yamaçlarında yer alıyor. Arnavutluk’un her şehrinde olduğu gibi Kruja’da da Osmanlı mirası yaygın bir şekilde bulunuyor. Akçahisar Kalesi olarak da bilinen ve 600 metre yükselikte konumlanan Kruja Kalesi, yörenin en yüksek noktası olarak biliniyor. Kale içerisinde ise İskender Bey Müzesi bulunuyor. Kalenin hemen girişinde çok eski zamanlardan beri aktifliğini koruyan bir Osmanlı çarşısı da bulunuyor. Bu çarşıda eskilere dair nostaljik pek çok şey de satılıyor.

Ayrıca Kruja Bektaşi Tekkesi ‘ni de mutlaka görmelisiniz. Şehir merkezinden otobüsler kalkıyor. Ulaşımı çok basit.

4. Ksmail / Arnavutluk

Ksmail / Arnavutluk
Ksmail / Arnavutluk

Ksmail, daha çok tatilcilerin ziyaret ettiği şehirlerden bir tanesi. Diğer şehirler tarihi ve kültürel seyahatler dahilinde ziyaretçi topluyor ancak Ksmail pek öyle değil. Çünkü Guardian gazetesinin tatil yapılacak en ucuz plajlar listesine girmeyi başarmış bir adaya sahip. Bu nedenle Saranda şehrinin birazcık güney tarafında kalan Ksmail, zaman geçtikçe kültürleri ve tarihi dokuları merak eden gezginlerden çok plaj tatili yapmak isteyen tatilciler tarafından ziyaret edilmeye başlanmış.

Ayrıca en ucuz plajlar listesine girdiği için adadaki restaurantlar da gerçekten oldukça hesaplı. Lezzetli deniz mahsüllerini çok ucuz fiyatlardan yiyebiliyorsunuz. Şehirden adalara saat başı geçiş sağlanıyor.

Arnavutluk’a Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

“Arnavutluk’a nasıl gidilir?” sorusuna yanıt olarak ben havayolunu öneriyorum. Arnavutluk’a direkt olarak Türkiye’den gidecekseniz İstanbul – Tiran arası direkt uçuş biletleri mevcut. Bu uçuş 1 saat 45 dakika sürüyor. Havalimanından indiğiniz zaman ise merkeze 15 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Fakat eğer uçaktan korkuyorsanız Tiran’a otobüsle de gidebilirseniz. 1010 kilometrelik bir mesafe için 20 saatlik otobüs yolculuğu yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ya da Arnavutluk’un etrafında da gezilmeye görülmeye değer ülkeler var. İlk önce Karadağ, Yunanistan ya da Makedonya gibi ülkelere gidip sonradan Arnavutluk’a geçiş yapabilirsiniz.

“Arnavutluk’a ne zaman gidilir?” sorusuna cevap olarak ise Ağustos ayı civarını önerebilirim. Çünkü Tiran’da havanın en sıcak olduğu ay Ağustos ayı. Bu nedenle Arnavutluk’u ziyaret etmek için en güzel ayların bahar ayları olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.