Let’s travel together.

Amsterdam Gezi Rehberi | Amsterdam’da Gezilecek Yerler

0 20

Amsterdam Gezi Rehberi yazıma hoş geldiniz! Bu efsanevi kente daha önce Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke başlıklı yazımda değinmiştim. Hollanda’nın her şehri güzeldir ancak başkenti Amsterdam, bambaşka bir güzelliğe sahip. Bu nedenle bugün Amsterdam’da gezilecek yerler niteliğinde bir rehber hazırlamak istedim. Kentte aynı gün içerisinde pek çok aktiviteye katılabilirsiniz. İster kültür gezileri yapın isterseniz de eğlence mekanlarında sabahlayın.

Amsterdam Genel Bilgiler

Amsterdam
Amsterdam

Amsterdam, Hollanda’nın turistik açıdan en fazla ilgi çeken şehri konumunda. 13. yüzyılın başlarında Amstel Nehri kıyısına bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam’ın, bugün geldiği noktaya bakıldığı zaman güzelliğine şaşmamak elde değil. Kurulduktan sonraki 100 yıl sonra şehirleşmeye dair ilk adımları atan Amstersam, 16. yüzyılda Hollanda’nın İspanyollara karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinde epey büyük rol oynamış.

Amsterdam gezi rehberi niteliğinde hazırlayacağım bu yazıda müzeler ve kanallar çoğunlukta olacak. Çünkü, kent genişleme çabalarındayken hem kültürünü hem de tarihini yansıtabilmek için pek çok tanıtıcı yapı inşa etmiş. Amsterdam’da Flemenkçe baskın ancak yanı sıra Türkçe ve Farsça gibi dillerin konuşulduğu da görülüyor. Amsterdam’da İngilizce konuşarak da pek çok kişiyle iletişime geçebilirsiniz.

Din konusunda da Amstersam herhangi bir inancı benimsemiş bir şehir olarak karşımıza çıkmıyor. Katolik Hristiyan ve Müslüman ağırlıklı nüfus, içinde farklı dinleri de barındırıyor.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Amsterdam’da Türkiye’ye göre çok daha soğuk ve kapalı bir hava şartı görüyoruz. Özellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kent hemen hemen her gün yağmur ile yıkanıyor. Ayrıca şehir çok kuvvetli batı rüzgarlarıyla da çevrili. Bu durum elbette Amsterdam’ı kış ayları için bir hayli zor kılıyor. Bu nedenle turistlerin çok büyük bir çoğunluğu Amsterdam’ı Nisan başından Ekim’in sonuna kadarki zamanda ziyaret ediyor.

Özellikle Haziran ve Ağustos aylarında şehri çok rahat gezebilirsiniz. Bu aylarda kent ılıman bir iklime bürünüyor. Eğer Amsterdam’a kanallarını görmek ve gezmek için gidiyorsanız Sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam’da Gezilecek Yerler
Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Seyahat bloggerlarının büyük çoğunluğu sanırım Amsterdam’ı yazarken zorlanmıştır. Çünkü kent her ne kadar küçük olsa da içinde yapılabilecek pek çok şey var. İlk paragrafta dediğim gibi Amsterdam hem eğlence tutkunlarına hem de kültür meraklılarına çok zengin içerikleri ile hitap edebiliyor.

Ancak uzunluğu 100 kilometreyi bulan ve kente her anlamda çok büyük katkıları olan tarihi kanallar, tek başlarına bile Amsterdam’ı gezmek için yeterli bir sebep. Fakat Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi, Kraliyet Sarayı ve Dam Meydanı çevresini de mutlaka Amsterdam gezi rehberi listenize eklemelisiniz.

Amsterdam bünyesinde onlarca müze barındıran bir şehir. 200’den fazla tabloyu ve 500’den fazla çizimi barındıran Van Gogh Müzesi, Hollanda’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden sadece bir tanesi. Rijksmuseum da, Amsterdam’da müze dendiğinde akla ilk gelen yerlerden.

Amsterdam’da Ne Yapılır?

Amsterdam 'da Ne Yapılır?
Amsterdam ‘da Ne Yapılır?

Artık her Gezi Rehberi ritüelimiz olan “Ne yapılır listesi”ni Amstersam için de hazırlamak istedim. Bu tarihi şehir, her tarzda gezgine hitap edebilen bir ruha ve içeriğe sahip. Bu konuda size güzel bir “Amsterdam’da ne yapılır?” listesi hazırladım. Listedeki maddelerin en azından birkaçını yapmadan şehirden ayrılmamanızı öneriyorum.

 • Kanallar arasında dolaşın.
 • Müzeleri keşfedin.
 • Red Light District’te kırmızı lambalı evleri görün.
 • Sokak pazarlarını gezin, alışveriş yapın.
 • I Amsterdam yazısı önünde fotoğraf çektirin.
 • Yerel lezzetlerin tadına bakın.
 • Vondelpark’ta kafa dinleyin.
 • Kanal turu yapın.
 • Coffeeshop’ları gezin.
 • Bisikletle gezin.

Amsterdam’a tur ile gitmek de gayet mantıklı bir karar olabilir. Turlar sizi en çok ziyaret edilen yerlere götürecektir.

Amsterdam Otel Tavsiyeleri

Amsterdam, konaklama açısından da her gezgine ve her bütçeye hitap etmeyi başarıyor. Bu açıdan şehrin en çok tercih edilen otelleri Amsterdam Merkez Tren İstasyonu çevresinde bulunuyor. Dam Meydanı da daha merkezde konaklamak isteyenler için oldukça uygun ve güzel otelleri barındırıyor. Araştırmanızı bunlara dikkat ederek yaparsanız çok daha kolay otel bulabilirsiniz. Ancak ben yinede en çok tercih edilenleri size listeledim. Buyrunuz efenim :).

 • Holiday Inn Express Amsterdam
 • Hampton by Hilton Amsterdam
 • XO Hotels Van Gogh
 • Leonardo Hotel Amsterdam City Center

Amsterdam gezi rehberi yazım bu kadardı. Eğer Avrupa’nın gözde diğer şehirleri olan Roma ya da Paris’e de bir seyahat düşünüyorsanız. Paris Gezi Rehberi ve Roma Gezi Rehberi yazılarımı okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.